Nadal…

Poczekalnia… Pacjentów sporo, pomimo wciąż groźnego wirusa ( ..A może właśnie i z tego powodu?)… W oczekiwaniu na swoja kolej wizyty – Rozmawiają. Dominującym tematem jest „Pedofilia w Kościele”, ( hot nius )… Każdy z obecnych jest „znawcą” tematu. Każdy, wyrażając swoją opinię, nie przebiera w  słowach pogardy i dezaprobaty…  Na „byle jakość” nikt nie zwraca uwagi… Deptają wszelakie wartości … Oddzielają „wiarę” od Kościoła… Kapłanów od Ludzi… A przynajmniej połowa z Nich, określa się jako „wierząca w Boga”… Siedziałem tak cicho, tylko słuchając… Gdybym odezwał się, że źle postępują, pewnie dokonali by na mnie linczu!?… ( …Słownego!). Nie zrozumieliby, że Tego, co budzi w nas odrazę –  Nie demonizuje się!… Rozdmuchany płomień, ciężko opanować, wciąż podsycając go… , Bo oprócz tych, którzy mieli spłonąć na stosie, spalą się przy okazji inne wartości  ( stanowiące podstawę naszej egzystencji).

…No nie da się!.Nie da, uciec od rzeczywistości. Żeby jeszcze pod jej postacią ( …Tej rzeczywistości) , były tylko troski o byt… A Tu próbuje się w nią wplatać seksualne dewiacje ( Afera z Kościołem i Pedofilią) … Owszem, chyba nie ma „nikogo” , kto by akceptował tę podłość… To wbrew „normalności”, przyzwoitości i obyczajom… Tyle tylko, że ( …I tu pewnie się narażę wielu Luzią?)  …To temat wywołany zastępczo!…Żeby odwrócić uwagę od tego, co jest o wiele bardziej ważniejsze… Pedofilia była, jest i będzie!…Człowiek nie jest idealny ( ..Nieraz o tym napominałem) – Owszem, należy ją  piętnować… Surowo karząc winnych wykorzystywania dzieci…Ale!? ( …., Bo zawsze są jakieś „ale”)… Na fali potępienia, zaczyna także dryfować  nasz zdrowy rozsądek… Odpływa od nas, mieszając się z pianą absurdów…  Co uwidacznia sie wyraźnie nie tylko w słowach redemptorysty Tadeusza Rydzyka. Ów( według mnie),  dla dobra Ogółu Kościoła, już dawno powinien „zniknąć”… Rozpłynąć się w swojej próżności! ( … I nie mówcie, że przesadziłem! – Jest próżny!)…. Ale, ( …  znów „ale”)Dla dobra Ogółu wierzących Katolików, Chrześcijan… I Ludzkiej przyzwoitości – Publiczne lżenie i piętnowanie Jego osoby, to tylko „piana” Która więcej przynosi złego, niż „sprawiedliwego”… Wiem, że to reakcja na  bezradność władzy duchowej i rządowej…Wiem, wiem!… Ale dlaczego z takim samym zapałem, nie piętnujemy innych, nie mniej wrednych , Ludzkich postaw?… Które w aureolkach „świętości”, „zaufania” i „mądrości”, wyprowadzają nas na manowce, mówiąc ; ” To droga do waszego szczęścia! Jedyna słuszna droga…” A My jak te owieczki … Skubiąc trawkę, ( … , Bo każdy szczęśliwy , że brzuszek pełny!) Idziemy za nimi…. I nikt się nie zastanawia po co?.

Każde działanie. Każda intencja jest czymś uwarunkowana…  Takie filmy Segielskich ” Tylko nie mów nikomu” czy  „Zabawa w chowanego”, są tylko okrzykiem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i bezradności… Tych pokrzywdzonych?.. Czy tylko takie intencje przyświecały obu autorom?` ( …Wiem, że narażam się coraz bardziej!)… Niestety taka jest prawda!…,Jeśli chce się zwrócić uwagę na jakiś problem – Wzniecając dyskusję o nim, nie rozpala sie od razu pożaru, który trawi  Wszystko!… Ktoś , kto wznieca taki pożar, chyba ma świadomość tego?… I niech położy rękę na sercu i powie, że tylko prawda, była jego intencją! … Tak, tak! ” W życiu nie ma nic za darmo”… Jednym zabierasz, dając Drugim – Krzywdzisz tych Pierwszych… Piętnując „wybranych”, w twoich słowach pogardy dla Nich,  ukrywają się Ci, którzy posiadają niemniejszy bagaż zła… Ale słychać ich oklaski dla Ciebie! … Bo o  Nich jest cicho…

Z prawdami jest tak, jak określił to ks. Józef Tischner w swojej książce” Historia filozofii  po góralsku” ; „Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda”… Trudno określić, co naprawdę jest prawdziwe!… Trudno określić, Czyja prawda jest prawdziwsza!… I trudno w końcu zrozumieć, co tak naprawdę jest właściwe, ważne i potrzebne… Bo przecież każdy z nas jest inny!, choć każdy z nas „Człowiekiem ” ( ..O czym będę przypominał do znudzenia!)… Kierujmy się Tym, co czyni z nas „tego lepszego” Człowieka… Pokazujmy innym ładniejszą wersję rzeczywistości! … To też „złuda”… Ale jaka piękna!? … Choć fałszywa ( …Teraz oryginałów brak!), czyni nas lepszymi , niż jesteśmy!…

Nie jestem idealny. Nie jestem autorytetem. Nie jestem sprawiedliwym sędzią. – Nawet w stosunku do Siebie!…  ( …Zwłaszcza do siebie) . Nie podsycam zła, dolewając oliwy… Spokoju Duszy nie osiąga się agresją…  – Ale to tylko moje twierdzenie – Człowieka. (…  nadal)

***

Jesteśmy jak aktorzy w teatrze…

Jesteśmy jak aktorzy w teatrze lalek,
wciąż nakładamy maski;
  Maska radości – Choć pod nią, smutek gości.
Maska współczucia- Co twarz zakrywa obojętności.
Maska miłości- Lecz pod nią nie ma żadnego uczucia…

Nieważne, czy dramat to, czy farsa,
w galerii masek,
co rusz inną z nich nakładasz – Grasz, czekając na oklaski…

I tylko czasem, gdy staniesz przed lustrem,
wpatrujesz się długo.
… Już zapomniałeś jak naprawdę wygląda twoja twarz?.

Prawdziwe oblicze chowasz wciąż,

bo prawda o Tobie, mniejszy splendor ma?

 – Przekonaj się ściągając maskę. … Lecz nie licz na burzę braw!

13 komentarzy do “Nadal…”

 1. i teraz mnie wkurzyłeś … ale chyba liczyłeś na taki odzew .Sekielskich to raz , dwa , gdyby nie nie ich filmy nadal by zamiatano pod dywan …Mam nadzieję , ze ten felietonik to taki żart , prowokacja.Nic więcej nie dodam .

 2. ..Nie Bukowa… To nie żart. Chyba nie przeczytałaś całości felietonu, albo!?… O pedofilii w kościele było głośno już przed emisją filmu… To właśnie te „odgłosy” skłoniły ich do stworzenia filmu i poszkodowani, skrzywdzeni przez kleryków… Trzeba było drugiej części filmu…I protestów pokrzywdzonych, nim rząd zajął się tym problemem… Komisja już o wiele, wiele wcześniej miała powstać…A powstała nie tak dawno temu… Czy ten „obraz” miał aż tak wielkie znaczenie?… Jesteś pewna tego, że to właśnie dzięki tej produkcji, ruszyła cała machina „sprawiedliwości”?… Prześledziłaś losy tego filmu?… A czy prześledziłaś los pokrzywdzonych przez księży bohaterów owego „dzieła”?…Czy to zmieniło ich „krzywdę”?…Wynagrodzono im?… Czy to w jakiś sposób wpłynęło na winnych temu wszystkiemu?… Tylko kilku spośród winnych, poniosło „jakąś” karę ( … O ile można to było nazwać karą)…A sam film, tylko podzielił ludzi… Nie powiedziałem, że nie był „niepotrzebny”, dywagowałem tylko, czy był współmierny do efektów?.

 3. rany julek , czytam od lat ze zrozumieniem .oczywiście , że pedofilia była zawsze .Moja dobra koleżanka jest terapeutka Kasi , tej umęczonej , która dostala odszkodowanie .Pytasz o ofiary ? Dopiero teraz zaczęly mówić .Dlaczego teraz ? to dłuższa rozmowa …Co do komisji ….zostala powołana kilkanaście miesięcy temu , dzięki filmom Sekielskich . Czy winni ponoszą karę ?Sam wiesz , że nie , w większości ..
  Uważam , że efekt filmów , danie możliwowości wypowiedzenia się ofiarom , możliwość obrony ….
  Zapewne wiesz , że istnieje lista przestępców seksualnych , (nie pedofilów , jak to jest przekazywane w mediach ), to ludzie skazani przez sąd , nie ma na liście żadnego duchownego , wiesz dlaczego ?Piszesz o człowieczenstwie ?Jaki człowiek rozrywa odbyt kilkuletniego dziecka , dla zaspokojenia swoich chuci ?
  Dlaczego tak wiele osób przeraża właśnie pedofilia wśród księzy ?Bo niby istnieje w każdej profesji .
  Sam musisz sobie na to pytanie odpowiedziec .

  1. Bukowa…z całym szacunkiem jaki mam dla Ciebie… Pedofilia to niestety nie tylko kościół… Czytając uważne cały materiał, nie przyczepiła byś się do tego urywku o filmie… Nie ma na liście duchownych, bo zostają wydaleni ze stanu duchownego}…. Gdy udowodni się im winę. Pisałem o „człowieczeństwie” jako o nas wszystkich… Czy Ci „pedofile” ( świadomie piszę, bo się znów uczepisz!) nie są ludzmi?… Ci co krzywdzili zeszli z drzewa?… Reprezentują inny gatunek?… Ponoszą cię emocje i tyle. bardzo cię proszę odnieść się do całości tekstu..Nie tylko do jednego fragmentu….

 4. A ja napiszę tylko tak. Brawo dla Siekielskich. Czekam na film o tym Rydzyku. Księża to sekta, która powinna zniknąć z życia publicznego, osadzona w małych, ciemnych salkach katechetycznych i rozliczani jak każdy obywatel, który popełni przestępstwo, a bardziej za pedofilię. …. Chyba nie chce mi się pisać zbyt oczywistych rzeczy, ale napiszę jeszcze jedno… Jestem zszokowana Twoją postawą Miłosz, a przecież masz dzieci, masz wnuczki i …. masz wyobraźnię….

  1. Następna…. Czy ja w nich bronię krzywdzących?… Wy chyba jednak rozumicie inaczej niż ja napisałem, albo ja nie jestem dla was zrozumiały…Prosze popatrzyć w tekst pod tematem strony „Ci którzy idąc po Twoich śladach, nie nadarzają za Tobą, twierdzą żeś zbłądził.”…. I przemilczę..I mam za swoje, chciało mi sie dyskusji to mam!…: ]

 5. nie rozumiesz… każdy pedofil , w jakimkolwiek środowisku , ponosi kare , jeśli mu się udowodni .Ktoś słyszal o nauczycielu , przenoszonym ze szkoly do innej , potem innej , bo krzywdzil dzieci ?Może po prostu nie oglądałeś tych filmów ?a co do twojej teorii , że zostali wydaleni i dlatego ich nie ma na tej liscie , bład rozumowania , lub postrzegania rzeczywistości . To jeszcze raz zadam pytanie dlaczego ich nie ma?i czy chcesz znać szczegóły gwałcenia 13 latki przez duchownego i wożenia jej na skrobanki ?
  Duska kocham cię …

  1. A Ty dalej cebulkowa swoje?… To Ty jednak nie zrozumiałas Mnie. Nie zamierzam kolejny raz odwoływać się do twojego pojmowania i zrozumienia. Nigdzie ani słowem, nie napisałem, ze toleruję pedofilię w jakimkolwiek „wydaniu” cebulkowa….I na tym koniec.!…Owe krytyczne komentarze, nauczyły mnie jednego…Oduczyły! ; ” Miłoszku nie pisz felietonów, bo nikt ich nie zrozumie”… Postaram się tego trzymać ( jak ochłonę).
   Serdeczności dla Wszystkich, ( … czy mnie zrozumieli czy nie zrozumieli …I tak mi miło, ze przeczytali)

 6. Re­ligia jest dla mądrych. A jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie po­winien do te­go używać re­ligii, nie po­winien re­ligią swo­jej głupo­ty zasłaniać …
  Tichner

  1. Religia – system wierzeń i praktyk określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wierzenia)… Gdyby religia była tylko dla mądrych, kościół świecił by pustkami.
   Wynika z tego, ze masz mnie za głupca ..cebulkowa ( tak ja teraz zrozumiałem Ciebie)..Czy dobrze?..

 7. Tak , nie wiem co to religia (jestem ochrzczona ), wedle KK każdy ochrzczony jest katolikiem , wierzę że gdybysmy przestrzegali …. nie rób drugiemu co Tobie niemiłe . Wiesz Milosz , znam lepiej od większości deklaratywnych katolików … katechizm , Biblię, bo zawsze byłam ciekawa . Nie , nie uważam Ciebie za głupca , tylko brak mi w Twoich wypowiedziach …pokory

  1. Mi brak pokory!?… Choć nie jestem głeboko wierzącym czlowiekiem, codziennie rano wstając, dziękuję Bogu, że dał mi kolejny dzień życia, na to , żeby sie do niego przekonać… Codziennie rano, jestem pełen pokory.. Mało razy tu pisałem o własnej ograniczoności..Czy ja tu wywyższam się ponad innych?. Czy chwalę się swoimi dokonaniami ( Tu kamyczek do Twoich idoli Sekielskich…Wręcz pękają z dumy, że stwożyli ów film!..Dla nich uwielbieie.. splędor i laury!)…Czy ja się stawiam ponad Wszystkich?… Ja marność nad marnościami..Gdybym nie miał w sercu pokory, z pewnością nie poddał bym się milczeniu na twoje niezrozumienie Mnie! .Cebulkowa już dość…Już nie pisz w tym temacie – Wystarczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *